ZODPOVEDNÉ CESTOVANIE

ČO ZNAMENÁ ZODPOVEDNÉ CESTOVANIE?

CK VIVE verí, že je potrebné sa zaujímať, rešpektovať a starať sa o svet v ktorom žijeme. Pri cestovaní a poznávaní preto venujme pozornosť aj prírode, miestnym ľudom a zvieratám. Zodpovedné cestovanie nie je vôbec obmedzujúce alebo komplikované, naopak pri jeho dodržiavaní sa minimalizujú dopady masívneho cestovného ruchu na životné prostredie a prírodu, podporujú sa miestne ekonomiky a lokálne komunity s rešpektovaním tradícií a zvykov.

10 TIPOV AKO CESTOVAŤ ZODPOVEDNE

Prečítajte si 10 jednoduchých tipov pomocov ktorých sa aj Vy stanete zodpovedným cestovateľom a prispejete tým k zlepšeniu života na našej Zemi.

1. PRIAMY LET

Pri rezervácii Vášho letu si v prípade možností a dostupnosti zvoľte priamy let bez medzipristátí čím ušetríte ovzdušie, ktoré je najviac znečistované počas procesu pristávania a odletu. Jednoduchý spôsob ako redukovať karbónové emisie a hluk.

2. EKO UBYTOVANIE

Vyberte si ubytovanie zo širokej ponuky ubytovacích zariadení z našej ponuky, ktoré sú označené EKO, podporujúce ideu zodpovedného turizmu a spĺňajúce ekologické predpisy akreditácie Travelife, Green Globe, Green Growth, EarthCheck a dalších.

3. EKO SPRÁVANIE

Hotely podporujú triedenie odpadu, vy však navyše môžete šetriť životné prostredie aj vypnitím klimatizácie a svetla v prípade, že ho nepoužívate ako i opakovaného použitia uterákov a osušiek na pláži alebo pri bazéne. Sledujte cedule vo Vašej izbe ako informovať personál o opätovnom použití.

4. OBLEČENIE

Zvoľte si vhodné oblečenie v ktorom sa budete cítiť počas dovolenky pohodlne. Pri návšteve posvätných miest prosím dodržiavajte etiketu obliekania daného miesta, vyslúžite si tak úctu miestnych obyvateľov.

5. MIESTNE ZVYKY

Zaujímajte sa a rešpektujte miestne zvyky a tradície. Naučte sa zopár jednoduchých fráz v miestnom jazyku pred Vašou dovolenkou.

6. FOTOGRAFOVANIE

Pri fotografovaní miestnych obyvateľov sa prosím uistite o ich súhlase s portrétom. Vyhnite sa fotografovaniu zvierat za poplatok, obmedzíte tak život zvierat v zajatí pre pobavenie turistov.

7. SUVENÍRY A VÝLETY

Pri výbere suvenírov si vyberte z ponuky miestnych výrobcov na trhoch alebo v malých lokálnych obchodíkoch. Pri výbere výletov si overte ponuku u domácich cestovnách kancelárií. Podporíte tak miestne komunity.

8. LOKÁLNE JEDLO

Ochutnajte miestne jedlo a lokálne nápoje v domácich kioskoch, baroch, kaviarniach a reštauráciách namiesto medzinárodných sietí.

9. DETI

Nepodporujte akúkoľvek detskú prácu alebo žobrajúce deti. Zabránite tak príjmu peňazí a životu na ulici, namiesto návštevy školy a zapojenia sa do vyučovania. Vzdelané deti sú najväčším prínosom každej krajiny.

10. ZVIERATÁ

Vyhnite sa akýmkoľvek výletom a atrakciám, ktoré vyžadujú prácu zvierat v zajatí. Zvoľte si návštevu prírodného parku alebo rezervácie a pozorujte zvieratá vo svojom prirodzenom prostredí.

57717
CK VIVE podporuje celosvetovú kampaň Wildlife. Not Entertainers., ktorá si kladie za cieľ zvýšiť povedomie ľudí o práci zvierat v zábavnom priemysle a turizme. Aj vy sa môžete zapojiť do ochrany zvierat ešte pred Vašou dovolenkou. Jednoducho stačí sledovať 3 základné kroky:
1. Dovolenkujte iba s cestovnou kanceláriou podporujúcou etické cestovanie. CK VIVE ako jediná cestovná kancelária na Slovensku a v Českej republike podporuje túto iniciatívu.
2. Nepodporujte akúkoľvek prácu zvierat v zajatí, nenavštevujte cirkusy a turistické atrakcie ktoré využívajú zvieratá k zábave – jazda na slonoch, návšteva a kŕmenie tigrov v chrámoch, kúpanie sa s delfínmi, vodné šou s tuleňmi či kosatkami, fotografovanie s opicami a papagájmi a ďalšie.
3. Napíšte recenziu alebo ohláste atrakcie, ktoré využívajú zvieratá k pobaveniu.

Ďakujeme Vám, že aj VY pomáhate zlepšiť tento svet.