trwa/var/www/html//wp-admin

Tanzánia

Základné informácie

Názov
Tanzánia (Tanzánijská zjednotená republika)

Štátne zriadenie
federatívna republika

Hlavné mesto
Dodoma, Dar es Salaam (administratívne)

Jazyk
svahilský, anglický

Mena
tanzánijský šiling (TZS), 1 šiling = 100 centov

Časové pásmo
UTC+03:00 

Praktické informácie

Vstupné podmienky
Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a vstupné víza. Víza sa poskytujú pri vstupe do krajiny priamo na letisku za poplatok 50 USD. Pobyt nesmie presiahnuť pobyt do 90 dní. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Každý cestujúci musí mať vlastný cestovný doklad.

Strata dokladov
V prípade straty  alebo odcudzeniu dokladov ste nútení si na spiatočnú cestu opatriť nové (náhradné) doklady  sami a na svoje vlastné náklady. Odporúčame vziať si so sebou 2 náhradné fotografie a kópiu cestovného pasu, ktorá urýchli prípadné vybavovanie nových dokladov.

Očkovanie
V rámci bežnej turistickej návštevy Tanzánie nie je predpísané žiadne povinné očkovanie. Odporúča sa prevencia proti malárii a očkovanie proti žltej zimnici, hepatitíde A, hepatitíde B, brušnému týfusu, besnote a Meningokokovej meningitíde. Pre osoby prichádzajúce do Tanzánie z krajín s výskytom žltej zimnice je povinné očkovanie proti žltej zimnici vrátane dokladu o očkovaní (medzinárodný očkovací preukaz s potvrdením o očkovaní nie staršie ako 10 dní).

Voda
Voda z vodovodu je úžitková. Neodporúča sa jej konzumácia. Balená pitná voda je k zakúpeniu v reštauráciách,  hoteloch a obchodoch.

Mena
tanzánijský šiling (TZS), 1 šiling = 100 centov
Výmena valút je možná bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Platby medzinárodnými platobnými kartami (napr. Visa, MasterCard, American Express) sú štandardne akceptované. Pred vycestovaním si prosím overte akceptáciu Vašej platobnej karty v zahraničí v svojej banke. Odporúčame vziať si dva alebo viac druhov druhy kariet, pričom jedna z nich by mala byť embosovaná, ktorá má širšie použitie.

Časové pásmo
Časový posun oproti Slovensku je v zime + 2 hodiny a v lete + 1 hodina

Náboženstvo
Najrozšírenejším náboženstvom je kresťanstvo, islam a tradičné animistické náboženstvo.

Jazyk
Úradnými jazykmi sú svahilský a anglický jazyk. Dorozumievacím jazykom v hoteloch a turistických centrách je anglický jazyk.

Bezpečnosť
Politická situácia je relatívne stabilná a bezpečnostná situácia je v porovnaní so susednými krajinami na výrazne lepšej úrovni. Pobrežné oblasti a národné parky sú navštevované bez obmedzení. Na mieste odporúčame využívať služby hotelov a renomovaných turistických kancelárií. Aktuálne informácie a cestovné odporúčania nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky www.mzv.sk.

Elektrické napätie
220-240 V. Zásuvky sú zhodné so zásuvkami anglického typu s 3 kolíkmi používanými vo Veľkej Británii a Írsku. Odporúčame si vopred zakúpiť alternatívne na recepcii hotela zapožičať adaptér.

Telefonovanie
Medzinárodná predvoľba do Tanzánie je 00255. Z Tanzánie na Slovensko je nutné vytočiť predvoľbu 00421 + predvoľba mesta + číslo volaného. Mobilný signál je k dispozícii na takmer celom území krajiny. Pred vycestovaním si prosím overte aktuálne pokrytie a ceny roamingových služieb u svojho telefónneho operátora.

Fotografovanie
Fotografovanie vojenských a vládnych objektov je zakázané. Fotografovanie miestnych obyvateľov výhradne po ich zvolení.

Pobytová taxa
Pobytová taxa je zavedená na ostrove Zanzibar. Pobytová taxa je povinná pre všetkých ubytovaných hostí a bude účtovaná priamo na recepcii ubytovacieho zariadenia na noc a osobu.
Pobytová taxa (s účinnosťou platnou od 01.07.2015): 1 USD/osoba/noc.

Zákaz plastových obalov
S účinnosťou platnou od 01.06.2019 je v Tanzánii zakázané vyrábať, privážať, vyvážať, používať a nakupovať plastové tašky a obaly pod hrozbou pokuty alebo väzenia. Tento zákaz sa týka obalov všetkých rozmerov s výnimkou obalu na zabalenie kozmetiky v príručnej batožine, ktorý však nesmie byť vyhodený na území krajiny.

Dôležité kontakty
Slovenská republika nemá v Tanzánii priame diplomatické zastúpenie. Príslušným zastupiteľským úradom je Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Keni.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Keni
Embassy of the Slovak Republic
Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 204, 00100 Nairobi
Kenya (Keňa)
Telefón: +254 202721896
Mobilný telefón: +254 731282826
Fax: +254 202717291
E-mail: emb.nairobi@mzv.sk

Konzulárny úrad Slovenskej republiky v Keni (Mombasa)
Consular Office of the Slovak Republic
Tamarind Village Mombasa, Cement Silo Road, P.O. Box 34 110, 80 118 Nyali
Kenya (Keňa)
Telefón: +254 (0) 733 609 565
Telefón: +254 (0) 723 689 729
E-mail: chris.modigell@gmail.com

Veľvyslanectvo Tanzánie v Nemecku
The Embassy of the Republic of Tanzania
Eschenallee 11, 14050 Berlin
Germany (Nemecko)
Telefón: +49 30 3030800
Fax: + 49 30 30308020
E-mail: info@tanzania-gov.de

Stredisko pre pomoc a služby občanom
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky Stredisko pre pomoc a služby občanom, ktoré slovenským občanom a inštitúciám poskytne informácie prvého kontaktu a základné informácie o podmienkach cestovania do zahraničia.
Telefón: +421 2 5978 5978
Fax: +421 2 5978 4499
E-mail: info@mzv.sk

TANZÁNIA (Zanzibar a Pemba) – podnebie 
Podnebie na ostrovoch je tropické s celoročnými primernými dennými teplotami 29°C – 33°C. Zanzibar a Pemba majú 1 výrazné monzúnové (daždivé) obdobie, vzhľadom na polohu pri rovníku sú však prehánky bežné kedykoľvek počas celého roka v krátkych intervaloch, ktoré strieda opäť bezprehánkové počasie. Monzúnové obdobie trvá od apríla do mája.

TANZÁNIA (Zanzibar a Pemba) – kedy cestovať
Zanzibar a Pemba sú celoročná destinácia. Vhodné obdobie na návštevu je takmer počas celého roka (január – marec, jún – december), neodporúčame návštevu počas výrazne daždivejších mesiacov apríl a máj.