trwa/var/www/html//wp-admin

Srí Lanka

Pláže, poznávanie a safari

Ostrov Srí Lanka s jeho fascinujúcou zmesou kultúr a podmanivou krajinou je jedno z najočarujúcejších miest na Zemi. Zelené hory vo vnútrozemí, koloniálne plantáže, safari s národných parkoch s pozorovaním divokých zvierat, vrátane najväčšej populácie leopardov, bohatá minulosť v historických mestách kultúrneho trojuholníka, palmové piesočnaté pláže, ajurvédska medicína, prvotriedny cejlónsky čaj a chutné jedlo, to všetko je Srí Lanka. Známa aj ako ostrov Cejlón, krajina kontrastov, usmievavých ľudí, ktorú si zamiluje každý.

Ayubowan, teda vitajte na Srí Lanke.

Základné informácie

Názov
Srí Lanka (Srílanská demokratická socialistická republika)

Štátne zriadenie
parlamentná republika

Hlavné mesto
Kotte

Jazyk
sinhálsky, tamilský

Mena
srílanská rupia (SKR), 1 rupia = 100 centov

Časové pásmo
UTC+05:30 Indian Standard Time (IST)

Praktické informácie

Vstupné podmienky
Pre bezvízový vstup s regulačnými opatreniami na Srí Lanku je potrebný platný cestovný pas a povinnosť registrácie (zabezpečuje cestovná kancelária na vyžiadanie, za poplatok). Doklady potrebné k udeleniu vstupu do krajiny: vytlačený formulár elektronickej registrácie prostredníctvom systému ETA (Electronic Travel Authorization), platný cestovný pas (platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny) a uhradený poplatok. Bezvízový pobyt nesmie presiahnuť pobyt do 30 dní. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny.

Strata dokladov
V prípade straty  alebo odcudzeniu dokladov ste nútení si na spiatočnú cestu opatriť nové (náhradné) doklady  sami a na svoje vlastné náklady. Odporúčame vziať si so sebou 2 náhradné fotografie a kópiu cestovného pasu, ktorá urýchli prípadné vybavovanie nových dokladov.

Očkovanie
V rámci bežnej turistickej návštevy Srí Lanky nie je predpísané žiadne povinné očkovanie.

Voda
Voda z vodovodu je úžitková. Neodporúča sa jej konzumácia. Balená pitná voda je k zakúpeniu v reštauráciách,  hoteloch a obchodoch.

Mena
srílanská rupia (SKR), 1 rupia = 100 centov
Výmena valút je možná bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Platby medzinárodnými platobnými kartami (napr. Visa, MasterCard, American Express) sú štandardne akceptované. Pred vycestovaním si prosím overte akceptáciu Vašej platobnej karty v zahraničí v svojej banke. Odporúčame vziať si dva alebo viac druhov druhy kariet, pričom jedna z nich by mala byť embosovaná, ktorá má širšie použitie.

Časové pásmo
Časový posun je oproti Slovensku v zime + 4,5 hodiny a v lete + 3,5 hodiny

Náboženstvo
Štátnym náboženstvom je budhizmus, hinduizmus, islam a kresťanstvo. Je potrebné rešpektovať miestne zvyky a dodržiavať pravidlá čím predídete nepríjemnostiam a sporom s platnými miestnymi zákonmi. Počas náboženského sviatku Poya (deň splnu mesiaca) je zakázané podávať a piť alkohol na verejných miestach.

Jazyk
Úradnými jazykmi sú sinhálčina, tamilčina, angličtina. Dorozumievacím jazykom v hoteloch a turistických centrách je anglický jazyk.

Elektrické napätie
220 V. Zásuvky sú zhodné so zásuvkami anglického typu s 3 kolíkmi používanými vo Veľkej Británii a Írsku. Odporúčame si vopred zakúpiť alternatívne na recepcii hotela zapožičať adaptér.

Telefonovanie
Medzinárodná predvoľba na Srí Lanku je 0094. Zo Srí Lanky na Slovensko je nutné vytočiť predvoľbu 00421 + predvoľba mesta + číslo volaného. Mobilný signál je k dispozícii na takmer celom území krajiny. Pred vycestovaním si prosím overte aktuálne pokrytie a ceny roamingových služieb u svojho telefónneho operátora.

Fotografovanie
Fotografovanie vojenských a vládnych objektov je zakázané. Fotografovanie miestnych obyvateľov výhradne po ich zvolení.

Dôležité kontakty
Slovenská republika nemá na Srí Lanke priame diplomatické zastúpenie. Príslušným zastupiteľským úradom je Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Indii.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Indii
Embassy of the Slovak Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
India (India)
Telefón: +91 1126889071, +91 1126885340, +91 1126111075
Mobilný telefón: +91 9818799477
E-mail: emb.delhi@mzv.sk

Honorárny konzulát Slovenskej republiky na Srí Lanke (Colombo)
Honorary Consulate of Slovakia in Colombo
128 Nawala Road Narahenppita, Colombo 5
Sri Lanka (Srí Lanka)
Telefón: +94 11 4513 466/ 4513 469
Fax: +94/11/4513464
E-mail: slovak@sltnet.lk

Veľvyslanectvo Srí Lanky v Rakúsku
Embassy and Permanent Mission of Sri Lanka
Weyringergasse 33, 1041 Vienna
Austria (Rakúsko)
Telefón: +431 5037988
E-mail: slmission@srilankaembassy.at

Stredisko pre pomoc a služby občanom
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky Stredisko pre pomoc a služby občanom, ktoré slovenským občanom a inštitúciám poskytne informácie prvého kontaktu a základné informácie o podmienkach cestovania do zahraničia.
Telefón: +421 2 5978 5978
Fax: +421 2 5978 4499
E-mail: info@mzv.sk