trwa/var/www/html//wp-admin

Senegal

Základné informácie

Názov
Senegal (Senegalská republika)

Štátne zriadenie
republika

Hlavné mesto
Dakar

Jazyk
francúzsky

Mena
západoafrický frank (CFA), 1 západoafrický frank = 100 centimov

Časové pásmo
UTC + 0:00

Praktické informácie

Vstupné podmienky
Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas. Pobyt nesmie presiahnuť pobyt do 90 dní. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Každý cestujúci musí mať vlastný cestovný doklad.

Strata dokladov
V prípade straty  alebo odcudzeniu dokladov ste nútení si na spiatočnú cestu opatriť nové (náhradné) doklady  sami a na svoje vlastné náklady. Odporúčame vziať si so sebou 2 náhradné fotografie a kópiu cestovného pasu, ktorá urýchli prípadné vybavovanie nových dokladov.

Podnebie
Tropické a horúce. Obdobie sucha trvá od decembra do apríla, obdobie dažďov od mája do novembra, vrchol dažďov je počas mesiacov jún, júl a august.

Očkovanie
V rámci bežnej turistickej návštevy Senegalu nie je predpísané žiadne povinné očkovanie.

Voda
Voda z vodovodu je úžitková. Neodporúča sa jej konzumácia. Balená pitná voda je k zakúpeniu v reštauráciách,  hoteloch a obchodoch.

Mena
západoafrický frank (CFA), 1 západoafrický frank = 100 centimov
Výmena valút je možná bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Platby medzinárodnými platobnými kartami (napr. Visa, MasterCard, American Express) sú štandardne akceptované. Pred vycestovaním si prosím overte akceptáciu Vašej platobnej karty v zahraničí v svojej banke.  Odporúčame vziať si dva alebo viac druhov druhy kariet, pričom jedna z nich by mala byť embosovaná, ktorá má širšie použitie.

Časové pásmo
Časový posun je oproti Slovensku v zime – 1 hodina a v lete – 2 hodiny.

Náboženstvo
Najrozšírenejším náboženstvom je islam. Je potrebné rešpektovať miestne zvyky a dodržiavať pravidlá čím predídete nepríjemnostiam a sporom s platnými miestnymi zákonmi. Počas pôstneho mesiaca ramadan (13.04.-12.05.2021, 02.04.-01.05.2022) sa neodporúča jesť, piť, fajčiť a počúvať hlasitú hudbu na verejných miestach medzi východom a západom slnka. Stravovacie služby v hoteloch a turistických centrách nie sú pre turistov obmedzené.

Jazyk
Úradným jazykom je francúzsky jazyk. Dorozumievacím jazykom v hoteloch a turistických centrách je anglický jazyk.

Elektrické napätie
230 V. Zásuvky sú štandardné a zhodné so zásuvkami používanými na Slovensku. Odporúčame si vopred zakúpiť alternatívne na recepcii hotela zapožičať adaptér.

Telefonovanie
Medzinárodná predvoľba do Senegalu je 00221. Zo Senegalu na Slovensko je nutné vytočiť predvoľbu 00421 + predvoľba mesta + číslo volaného. Mobilný signál je k dispozícii na takmer celom území krajiny. Pred vycestovaním si prosím overte aktuálne pokrytie a ceny roamingových služieb u svojho telefónneho operátora.

Fotografovanie
Fotografovanie vojenských a vládnych objektov je zakázané. Fotografovanie miestnych obyvateľov výhradne po ich zvolení.

Dôležité kontakty
Slovenská republika nemá v Senegale priame diplomatické zastúpenie. Príslušným zastupiteľským úradom je Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nigérii.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nigérii
Embassy of the Slovak Republic
21st Crescent, Off Constitution Avenue, Central Business District, Abuja
Nigeria (Nigéria)
Telefón: +234 9092243995
Mobilný telefón: +234 9092243997
E-mail: emb.abuja@mzv.sk

Veľvyslanectvo Senegalu v Poľsku
The Embassy of the republic of the Senegal
Ul.Biedronki 02959 Warszawa
Poland (Poľsko)
Telefón: +48 22 651 60 36
Fax: +48 22 651 56 17
E-mail:

Stredisko pre pomoc a služby občanom
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky Stredisko pre pomoc a služby občanom, ktoré slovenským občanom a inštitúciám poskytne informácie prvého kontaktu a základné informácie o podmienkach cestovania do zahraničia.
Telefón: +421 2 5978 5978
Fax: +421 2 5978 4499
E-mail: info@mzv.sk