trwa/var/www/html//wp-admin

Omán

Krajina kadidla

Omán je fasinujúcou krajinou s rôznorodými prírodnými scenériami. Skalnaté hory na severe striedajú v strede piesočnaté púšte so zlenými oázami siahajúce až k bielym piseočnatým plážam obkolesými palmovými hájmi na juhu krajiny. Hlavné mesto Maskat láka k prechádzam po starom meste, nákupom na tradičných trhoch i moderných nákupnýc centrách alebo plavbe do okolitých fjordoch k pozorovaniu divokého podmorského života plného rýb, delfínov a veľrýb. Všadeprítomná vôňa kadidla dáva najavo, že hoci je v účasnosti sultanát Omán modernou krajinou, stále v sebe skrýva drsnú krásu prírody pretkanú kaleidoskopom histórie, legiend a tradícií miestnych obyvateľov, pre ktorých je rodina vždy na prvom mieste. Objavte miesto, kde ma krása svoju adresu.

Ahlan wa Sahlan, teda vitajte v Ománe.

Základné informácie

Názov
Omán (Ománsky sultanát)

Štátne zriadenie
konštitučná monarchia

Hlavné mesto
Maskat (angl. Muscat)

Jazyk
arabský

Mena
ománsky rial (OMR), 1 rial = 100 baisa

Časové pásmo
UTC+04:00 Gulf Standard Time (GST)

Praktické informácie

Vstupné podmienky
Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a vstupné víza (zabezpečuje cestovná kancelária na vyžiadanie, za poplatok).
Doklady potrebné k udeleniu víz pri vstupe do krajiny: vytlačený formulár “eVisa“, platný cestovný pas (platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny, aspoň jeden list prázdny), cestovný itinerár, 2 x pasová fotografia (5,5 x 5,5cm, farebná, biele pozadie, nie staršia ako 6 mesiacov), doplňujúce doklady (objednávka, voucher, rezervácie, spiatočné letenky) a uhradený poplatok. Pobyt nesmie presiahnuť pobyt do 30 dní a v cestovnom pase nesmie byť záznam o vstupe do Izraela. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Každý cestujúci musí mať vlastný cestovný doklad.

Strata dokladov
V prípade straty  alebo odcudzeniu dokladov ste nútení si na spiatočnú cestu opatriť nové (náhradné) doklady  sami a na svoje vlastné náklady. Odporúčame vziať si so sebou 2 náhradné fotografie a kópiu cestovného pasu, ktorá urýchli prípadné vybavovanie nových dokladov.

Očkovanie
V rámci bežnej turistickej návštevy Ománu nie je predpísané žiadne povinné očkovanie.

Voda
Voda z vodovodu je úžitková. Neodporúča sa jej konzumácia. Balená pitná voda je k zakúpeniu v reštauráciách,  hoteloch a obchodoch.

Mena
ománsky rial (OMR), 1 rial = 100 baisa
Výmena valút je možná bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Platby medzinárodnými platobnými kartami (napr. Visa, MasterCard, American Express) sú štandardne akceptované. Pred vycestovaním si prosím overte akceptáciu Vašej platobnej karty v zahraničí v svojej banke. Odporúčame vziať si dva alebo viac druhov druhy kariet, pričom jedna z nich by mala byť embosovaná, ktorá má širšie použitie.

Časové pásmo
Časový posun je oproti Slovensku v zime + 3 hodiny a v lete + 2 hodiny.

Náboženstvo
Štátnym náboženstvom je islam. Je potrebné rešpektovať miestne zvyky a dodržiavať pravidlá islamu čím predídete nepríjemnostiam a sporom s platnými miestnymi zákonmi. Výrazné prejavovanie vzájomných náklonností, neprimerané oblečenie a pitie alkoholu na verejnosti je zakázané. Počas pôstneho mesiaca ramadan (13.04.-12.05.2021, 02.04.-01.05.2022) je zakázané jesť, piť, fajčiť a počúvať hlasitú hudbu na verejných miestach medzi východom a západom slnka slnka. Stravovacie služby v hoteloch sú obmedzené. Alkohol sa podáva až po západe slnka.

Jazyk
Úradným jazykom je arabský jazyk. Dorozumievacím jazykom v hoteloch a turistických centrách je anglický jazyk.

Elektrické napätie
220 V. Zásuvky sú zhodné so zásuvkami anglického typu s 3 kolíkmi používanými vo Veľkej Británii a Írsku. Odporúčame si vopred zakúpiť alternatívne na recepcii hotela zapožičať adaptér.

Telefonovanie
Medzinárodná predvoľba do Ománu je 00968. Z Ománu na Slovensko je nutné vytočiť predvoľbu 00421 + predvoľba mesta + číslo volaného. Mobilný signál je k dispozícii na takmer celom území krajiny. Pred vycestovaním si prosím overte aktuálne pokrytie a ceny roamingových služieb u svojho telefónneho operátora.

Fotografovanie
Fotografovanie miestnych žien, palácov, vojenských a vládnych objektov je zakázané. Fotografovanie miestnych obyvateľov výhradne po ich zvolení.

Dôležité kontakty
Slovenská republika nemá v Ománe priame diplomatické zastúpenie. Príslušným zastupiteľským úradom je Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Spojených arabských emirátoch.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Spojených arabských emirátoch
Embassy of the Slovak Republic
Al Mataf Street No.16, Villa 2, Abu Dhabi
United Arab Emirates (Spojené arabské emiráty)
Telefón: +971 268 17 705
Mobilný telefón: + 971 566 202 560
Fax: +971 268 17 704
E-mail: emb.abudhabi@mzv.sk

Honorárny konzulát Slovenskej republiky v Ománe
Honorary Consulate of the Slovak Republic
Mohammed Al-Harthy Group, P.O. Box 2330, P.C. 112, Muscat
Oman (Omán)
Telefón: + 968 24 601 505
Fax: + 968 24 601 518
E-mail: alharthy@alharthy.com

Veľvyslanectvo Ománu v Rakúsku
Wahringer Strasse 2-4/24-25, Vienna
Austria (Rakúsko)
Telefón: +43 1 310 86 43, +43 1 310 44
E-mail: embassy.oman@chello.at

Stredisko pre pomoc a služby občanom
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky Stredisko pre pomoc a služby občanom, ktoré slovenským občanom a inštitúciám poskytne informácie prvého kontaktu a základné informácie o podmienkach cestovania do zahraničia.
Telefón: +421 2 5978 5978
Fax: +421 2 5978 4499
E-mail: info@mzv.sk