trwa/var/www/html//wp-admin

Maldivy

Ostrovný raj

Maldivy sú rozprávkovou krajinou roztrúsenou v Indickom oceáne s viac ako tisíc palmami lemovaným ostrovmi s bielymi piesočnatými plážami, tyrkysovými lagúnami a nádhernými koralovými útesmi, kde sa všetky kvalitné hoteloy nachádzajú na privátnych ostrovoch. Vďaka miestnemu životnému štýlu nadobudnete pocit maximálneho uvoľnenia. Jednou z najzaujímavejších aktivít počas dovolenky na Maldivách je široký výber vodných športov, prvotriedneho potápania, výletov na lodi, vyhliadkových letov či prehliadka drobného hlavného mesta Male. Navštíviť Maldivy znamená vychutnať si slnečnú stránku života.

Suvasthee, teda vitajte na Maldivách.

Základné informácie

Názov
Maldivy (Maldivská republika)

Štátne zriadenie
republika

Hlavné mesto
Male (angl. Malé)

Jazyk
maldivský (dhivehi)

Mena
maldivská rupia (MVR), 1 rial = 100 laari

Časové pásmo
UTC+05:00

Praktické informácie

Vstupné podmienky
Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a vstupné víza. Víza sa poskytujú pri vstupe do krajiny  priamo na letisku zdarma. Pobyt nesmie presiahnuť pobyt do 30 dní. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Každý cestujúci musí mať vlastný cestovný doklad.

Strata dokladov
V prípade straty  alebo odcudzeniu dokladov ste nútení si na spiatočnú cestu opatriť nové (náhradné) doklady  sami a na svoje vlastné náklady. Odporúčame vziať si so sebou 2 náhradné fotografie a kópiu cestovného pasu, ktorá urýchli prípadné vybavovanie nových dokladov.

Očkovanie
V rámci bežnej turistickej návštevy Maldív nie je predpísané žiadne povinné očkovanie.

Voda
Voda z vodovodu je úžitková. Neodporúča sa jej konzumácia. Balená pitná voda je k zakúpeniu v reštauráciách,  hoteloch a obchodoch.

Mena
maldivská rupia (MVR), 1 rial = 100 laari
Výmena valút je možná bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Platby medzinárodnými platobnými kartami (napr. Visa, MasterCard, American Express) sú štandardne akceptované. Pred vycestovaním si prosím overte akceptáciu Vašej platobnej karty v zahraničí v svojej banke.  Odporúčame vziať si dva alebo viac druhov druhy kariet, pričom jedna z nich by mala byť embosovaná, ktorá má širšie použitie.

Časové pásmo
Časový posun je oproti Slovensku v zime + 4 hodiny a v lete + 3 hodiny

Náboženstvo
Štátnym náboženstvom je islam. Pri návšteve nehotelových ostrovov je potrebné rešpektovať miestne zvyky a dodržiavať pravidlá islamu čím predídete nepríjemnostiam a sporom s platnými miestnymi zákonmi. Výrazné prejavovanie vzájomných náklonností, neprimerané oblečenie a pitie alkoholu na verejnosti je zakázané. Počas pôstneho mesiaca ramadan (16.05.-14.06.2018, 06.05.-04.06.2019, 24.04.-23.05.2020, 13.04.-12.05.2021) je zakázané jesť, piť, fajčiť a počúvať hlasitú hudbu na verejných miestach medzi východom a západom slnka. Stravovacie služby v hoteloch nie sú obmedzené.

Jazyk
Úradným jazykom je jazyk Dhivehi. Dorozumievacím jazykom v hoteloch a turistických centrách je anglický jazyk.

Elektrické napätie
220 V. Zásuvky sú zhodné so zásuvkami anglického typu s 3 kolíkmi používanými vo Veľkej Británii a Írsku. Odporúčame si vopred zakúpiť alternatívne na recepcii hotela zapožičať adaptér.

Telefonovanie
Medzinárodná predvoľba na Maldivy je 00960. Z Maldív na Slovensko je nutné vytočiť predvoľbu 00421 + predvoľba mesta + číslo volaného. Mobilný signál je k dispozícii na takmer celom území krajiny. Pred vycestovaním si prosím overte aktuálne pokrytie a ceny roamingových služieb u svojho telefónneho operátora.

Fotografovanie
Fotografovanie vojenských a vládnych objektov je zakázané. Fotografovanie miestnych obyvateľov výhradne po ich zvolení.

Pobytová taxa
Pobytová taxa (Green Tax) je povinná pre všetkých ubytovaných hostí a bude účtovaná priamo na recepcii ubytovacieho zariadenia. Výška pobytovej taxy závisí od oficiálnej kategórie ubytovacieho zariadenia a je účtovaná na osobu a deň.
Pobytová taxa (s účinnosťou platnou od 01.10.2016): hotel = 6 USD/osoba/deň; penzión = 3 USD/osoba/deň.

Dôležité kontakty
Slovenská republika nemá na súostroví Maldivy priame diplomatické zastúpenie. Príslušným zastupiteľským úradom je Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Indii.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Indii
Embassy of the Slovak Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
India (India)
Telefón: +91 1126889071, +91 1126885340, +91 1126111075
Mobilný telefón: +91 9818799477
E-mail: emb.delhi@mzv.sk

Honorárny konzulát Maldivskej Republiky na Slovensku
Lazaretská 29, 811 09 Bratislava
Slovenská republika
Telefón: +421 905 656846
E-mail: konzulat@maldivy.sk

Stredisko pre pomoc a služby občanom
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky Stredisko pre pomoc a služby občanom, ktoré slovenským občanom a inštitúciám poskytne informácie prvého kontaktu a základné informácie o podmienkach cestovania do zahraničia.
Telefón: +421 2 5978 5978
Fax: +421 2 5978 4499
E-mail: info@mzv.sk