trwa/var/www/html//wp-admin

Thajsko

Krajina úsmevov

Thajsko je úžasné kráľovstvo juhovýchodnej Ázie, v minulosti známe aj ako Siam, kde nájdete miliónovú metropolu Bangkok, budhistické chrámy, exotickú prírodu v národných parkoch, nádherné pobrežie a divoké odľahlé ostrovy. Spolu s fascinujúcou históriou a unikátnou kultúrou, zahŕňajúcou delikátne thajské jedlo a originálne masáže, Thajsko ponúka neopakovateľnú dovolenku v spoločnosti priateľkých ľudí, ktorí stelesňujú povesť Thajska ako „Krajiny úsmevov“.

Sawasdee, teda vitajte v Thajsku.

Základné informácie

Názov
Thajsko (Thajské kráľovstvo)

Štátne zriadenie
konštitučná monarchia

Hlavné mesto
Bangkok

Jazyk
thajský

Mena
thajský bath (THB), 1 bath = 100 satangov

Časové pásmo
UTC+07:00 

Praktické informácie

Vstupné podmienky
Pre bezvízový vstup je potrebný platný cestovný pas. Bezvízový pobyt nesmie presiahnuť pobyt do 30 dní. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Každý cestujúci musí mať vlastný cestovný doklad.

Strata dokladov
V prípade straty  alebo odcudzeniu dokladov ste nútení si na spiatočnú cestu opatriť nové (náhradné) doklady  sami a na svoje vlastné náklady. Odporúčame vziať si so sebou 2 náhradné fotografie a kópiu cestovného pasu, ktorá urýchli prípadné vybavovanie nových dokladov.

Očkovanie
V rámci bežnej turistickej návštevy Thajska nie je predpísané žiadne povinné očkovanie.

Voda
Voda z vodovodu je úžitková. Neodporúča sa jej konzumácia. Balená pitná voda je k zakúpeniu v reštauráciách,  hoteloch a obchodoch.

Mena
thajský bath (THB), 1 bath = 100 satangov
Výmena valút je možná bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Platby medzinárodnými platobnými kartami (napr. Visa, MasterCard, American Express) sú štandardne akceptované. Pred vycestovaním si prosím overte akceptáciu Vašej platobnej karty v zahraničí v svojej banke.  Odporúčame vziať si dva alebo viac druhov druhy kariet, pričom jedna z nich by mala byť embosovaná, ktorá má širšie použitie.

Časové pásmo
Časový posun oproti Slovensku je v zime + 6 hodín a v lete + 5 hodín.

Náboženstvo
Najrozšírenejším náboženstvom je budhizmus. Je potrebné rešpektovať miestne zvyky a dodržiavať pravidlá čím predídete nepríjemnostiam a sporom s platnými miestnymi zákonmi.

Jazyk
Úradným jazykom je thajský jazyk. Dorozumievacím jazykom v hoteloch a turistických centrách je anglický jazyk.

Elektrické napätie
220 V. Zásuvky sú zhodné so zásuvkami slovenského typu s ľahkými odlišnosťami. V prípade nutnosti odporúčame si na mieste zakúpiť alternatívne na recepcii hotela zapožičať adaptér.

Telefonovanie
Medzinárodná predvoľba do Thajska je 0066. Z Thajska na Slovensko je nutné vytočiť predvoľbu 00421 + predvoľba mesta + číslo volaného. Mobilný signál je k dispozícii na takmer celom území krajiny. Pred vycestovaním si prosím overte aktuálne pokrytie a ceny roamingových služieb u svojho telefónneho operátora.

Fotografovanie
Fotografovanie vybraných posvätných miest, vojenských a vládnych objektov je zakázané. Fotografovanie miestnych obyvateľov výhradne po ich zvolení.

Dôležité kontakty

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Thajsku
Embassy of the Slovak Republic
9-th Floor, South Sathorn Road 25, 10 120 Bangkok
Thailand (Thajsko)
Telefón: +66 26773445
Mobilný telefón: +66816174611
E-mail: emb.bangkok@mzv.sk

Veľvyslanectvo Thajska v Rakúsku
Royal Thai Embassy
Cottaggasse 48, 1180 Vienna
Austria (Rakúsko)
Telefón: +43 1 478 3335
E-mail: embassy@thaivienna.at

Honorárny konzulát Thajského kráľovstva na Slovensku
Viedenská cesta 3-7, 851 01 Bratislava
Slovenská republika
Telefón: +421 2 6727 2124
Fax: +421 2 6241 1838
E-mail: info@thaiconsulate.sk

Stredisko pre pomoc a služby občanom
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky Stredisko pre pomoc a služby občanom, ktoré slovenským občanom a inštitúciám poskytne informácie prvého kontaktu a základné informácie o podmienkach cestovania do zahraničia.
Telefón: +421 2 5978 5978
Fax: +421 2 5978 4499
E-mail: info@mzv.sk