trwa/var/www/html//wp-admin

Spojené arabské emiráty

Luxusný orient

Spojené arabské emiráty sú jedinečným rušným obchodným a turistickým centrom Blízkeho východu so širokou ponukou atrakcií, nákupov, kvalitného jedla a luxusných hotelov. Za jeden deň je možné zažiť výlet do horských oáz, jazdu v púštnych dunách, kúpanie sa v osviežujúcom Indickom oceáne, fantastické nákupy na trhoch v starom meste a svetelnú laserovú šou na najvyššej budove sveta Burj Khalifa.

Ahlan wa Sahlan, teda vitajte v Spojených arabských emirátoch.

58167

Základné informácie

Názov
Spojené arabské emiráty

Štátne zriadenie
federácia siedmych emirátov

Hlavné mesto
Abú Zabí (angl. Abu Dhabi)

Jazyk
arabský

Mena
emirátsky dirham (AED), 1 dirham = 100 filsov

Časové pásmo
UTC+04:00 Gulf Standard Time (GST)

Praktické informácie

Vstupné podmienky
Pre bezvízový vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas. Bezvízový pobyt nesmie presiahnuť pobyt do 30 dní a v cestovnom pase nesmie byť záznam o vstupe do Izraela. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Každý cestujúci musí mať vlastný cestovný doklad.

Strata dokladov
V prípade straty  alebo odcudzeniu dokladov ste nútení si na spiatočnú cestu opatriť nové (náhradné) doklady  sami a na svoje vlastné náklady. Odporúčame vziať si so sebou 2 náhradné fotografie a kópiu cestovného pasu, ktorá urýchli prípadné vybavovanie nových dokladov.

Očkovanie
V rámci bežnej turistickej návštevy Spojených arabských emirátov nie je predpísané žiadne povinné očkovanie.

Voda
Voda z vodovodu je úžitková. Neodporúča sa jej konzumácia. Balená pitná voda je k zakúpeniu v reštauráciách,  hoteloch a obchodoch.

Mena
emirátsky dirham (AED), 1 dirham = 100 filsov
Výmena valút je možná bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Platby medzinárodnými platobnými kartami (napr. Visa, MasterCard, American Express) sú štandardne akceptované. Pred vycestovaním si prosím overte akceptáciu Vašej platobnej karty v zahraničí v svojej banke. Odporúčame vziať si dva alebo viac druhov druhy kariet, pričom jedna z nich by mala byť embosovaná, ktorá má širšie použitie.

Časové pásmo
Časový posun oproti Slovensku je v zime + 3 hodiny a v lete + 2 hodiny.

Náboženstvo
Štátnym náboženstvom je islam. Je potrebné rešpektovať miestne zvyky a dodržiavať pravidlá islamu čím predídete nepríjemnostiam a sporom s platnými miestnymi zákonmi. Výrazné prejavovanie vzájomných náklonností, neprimerané oblečenie a pitie alkoholu na verejnosti je zakázané. Počas pôstneho mesiaca ramadan (16.05.-14.06.2018, 06.05.-04.06.2019, 24.04.-23.05.2020, 13.04.-12.05.2021) je zakázané jesť, piť, fajčiť a počúvať hlasitú hudbu na verejných miestach medzi východom a západom slnka. Stravovacie služby v hoteloch sú obmedzené. Alkohol sa podáva až po západe slnka.

Jazyk
Úradným jazykom je arabský jazyk. Dorozumievacím jazykom v hoteloch a turistických centrách je anglický jazyk.

Elektrické napätie
220 V. Zásuvky sú zhodné so zásuvkami anglického typu s 3 kolíkmi používanými vo Veľkej Británii a Írsku. Odporúčame si vopred zakúpiť alternatívne na recepcii hotela zapožičať adaptér.

Telefonovanie
Medzinárodná predvoľba do Spojených arabských emirátov je 00971. Zo Spojených arabských emirátov na Slovensko je nutné vytočiť predvoľbu 00421 + predvoľba mesta + číslo volaného. Mobilný signál je k dispozícii na takmer celom území krajiny. Pred vycestovaním si prosím overte aktuálne pokrytie a ceny roamingových služieb u svojho telefónneho operátora.

Fotografovanie
Fotografovanie miestnych žien, palácov, vojenských a vládnych objektov je zakázané. Fotografovanie miestnych obyvateľov výhradne po ich zvolení.

Stavebná činnosť
V Spojených arabských emirátoch prebieha rozsiahla stavebná činnosť, ktorá súvisí s rozvojom miest, infraštruktúry, nových atrakcií a hotelov.

Pobytová taxa
Pobytová taxa je zavedená v emirátoch Dubaj, Ras Al Khaimah a Abú Zabí. Pobytová taxa je povinná pre všetkých ubytovaných hostí a bude účtovaná priamo na recepcii ubytovacieho zariadenia. Výška pobytovej taxy závisí od oficiálnej kategórie hotela alebo apartmánov a je účtovaná na noc a izbu.
Emirát Dubaj (s účinnosťou platnou od 31.03.2014): 5* hotel = 20 AED/izba/noc; 4* hotel = 15 AED/izba/noc; 3* hotel = 10 AED/izba/noc; 2* hotel = 10 AED/izba/noc.
Emirát Ras Al Khaimah (s účinnosťou platnou od 01.11.2015): 5* hotel = 20 AED/izba/noc; 4* hotel = 15 AED/izba/noc; 3* hotel = 10 AED/izba/noc; 2* hotel = 10 AED/izba/noc.
Emirát Abú Zabí (s účinnosťou platnou od 01.06.2016): 15 AED/izba/noc.

Kaucia
Hotely v Spojených arabských emirátoch vyžadujú od klientov pred ubytovaním zloženie vratnej kaucie v hotovosti (AED, EUR alebo USD) alebo autorizáciu platobnej karty. Výška kaucie je rôzna a závisí od kategórie hotela. Kaucia je klientom vrátená pri odchode z hotela. V prípade platenia kaucie v hotovosti je kaucia vrátená vždy v AED (na základe aktuálneho kurzu). Vrátenie kaucie na platobnej karte trvá cca 5-10 pracovných dní.

Dôležité kontakty

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Spojených arabských emirátoch
Embassy of the Slovak Republic
Al Mataf Street No.16, Villa 2, Abu Dhabi
United Arab Emirates (Spojené arabské emiráty)
Telefón: +971 268 17 705
Mobilný telefón: + 971 566 202 560
Fax: +971 268 17 704
E-mail: emb.abudhabi@mzv.sk

Veľvyslanectvo Spojených arabských emirátov v Rakúsku
Peter-Jordan-Straße 66, 1190 Vienna
Austria (Rakúsko)
Telefón: +43 1 3681455
Fax: +43 1 3684485
E-mail: vienna@mofa.gov.ae

Stredisko pre pomoc a služby občanom
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky Stredisko pre pomoc a služby občanom, ktoré slovenským občanom a inštitúciám poskytne informácie prvého kontaktu a základné informácie o podmienkach cestovania do zahraničia.
Telefón: +421 2 5978 5978
Fax: +421 2 5978 4499
E-mail: info@mzv.sk